Koncept trajnostne soseske je izrazito holističen ter upošteva konstantno ravnovesje med okoljskimi, soci alnimi in ekonomskimi težnjami. V monografi ji je sedem reprezentativnih evropskih trajnostnih sosesk podrobno analiziranih po identifi ciranih trajnostnih gradnikih, razvrščenih v štiri stebre trajnostnega urbanega razvoja: družbeno-ekonomska uravnoteženost, trajnostna raba naravnih virov, trajnostni promet in urbanistični elementi trajnostnega razvoja.
Rezultati obsežne raziskave omogočajo inovativen vpogled v strukturo trajnostne urbane skupnosti in njene manifestacije skozi urbano formo. Podrobna predstavitev in interdisciplinarna analiza najuspešnejših evropskih trajnostnih sosesk razgrinjata nove razsežnosti, nove perspektive trajnostnega urbanizma. Z analizo gradnikov trajnostnega urbanega razvoja, ki se izražajo oz. aktivirajo v vsakdanjem življenju, lahko dobimo nazornejšo predstavo, kako ti zaživijo v urbanem okolju.
Trajnostne soseske predstavljajo možen zgled za mesta 21. stoletja. Čeprav so bile v Evropi implementirane številne trajnostne soseske, pa so te specifi čne urbane tvorbe še vedno skoraj povsem neznane v Sloveniji. Tudi zaradi tega so v monografi ji podrobno analizirane in predstavljene, da bi tako omogočili lažji prenos inovativnih trajnostnih urbanih rešitev v slovenska mesta.